pooladi
18 بهمن 1401 - 17:01

آغاز فرآیند بررسی واجدین شرایط عفو گسترده در استان البرز

رئیس کل دادگستری البرز گفت: بلافاصله پس از ابلاغ دستورالعمل عفو معیاری، فرآیند بررسی واجدین شرایط با تشکیل کمیته‌ای در استان مورد پیگیری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، حسین فاضلی هریکندی ‌با تشریح اقدامات انجام شده در خصوص اعمال عفو گسترده رهبر معظم انقلاب به مناسبت دهه فجر گفت: بلافاصله پس از ابلاغ دستورالعمل عفو معیاری، فرآیند بررسی واجدین شرایط با تشکیل کمیته ای در استان البرز مورد پیگیری قرار گرفت و دستورات مقتضی به روسای دادگستری ها و دادستان های حوزه های قضایی استان، همچنین مدیرکل زندان های استان البرز به منظور تسریع در این روند ابلاغ شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز اضافه کرد: بر این اساس بلافاصله بعد از ابلاغ دستورالعمل عفو، درخواست کلیه متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر که در حال حاضر در ندامتگاه‌‌های استان بازداشت هستند اخذ و بررسی شد.

وی با تاکید بر اینکه بررسی پرونده این متهمان و محکومان،جهت تطبیق موضوع پرونده با معیارهای دستورالعمل عفو آغاز شده است، تصریح کرد: همزمان بخشنامه‌های اجرایی متعددی به حوزه‌های قضایی استان جهت تسریع در تعیین تکلیف این پرونده‌ها با اولویت زندانیان، نوجوانان و بانوان صادر شد.

وی یادآور شد: تلاش دادگستری کل استان البرز این است که در گام نخست تا قبل از 22 بهمن، همه زندانیان امنیتی مربوط به حوادث اخیر تعیین تکلیف شوند و کسانی که استحقاق و شرایط آزادی را دارند از این موهبت برخوردار شوند و در ادامه نیز پرونده سایر محکومان غیر از اغتشاشات اخیر، همچنین سایر متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر که در حال حاضر تا زمان رسیدگی به پرونده از سوی دادگاه با صدور قرار تامین آزاد هستند، از حیث انطباق آنها با معیارهای دستورالعمل عفو بررسی شود.

فاضلی هریکندی تصریح کرد: با توجه به اینکه دستورالعمل عفو، شامل همه متهمان و نیز محکومان اغتشاشات اخیر می شود لذا کلیه این اشخاص که در حال حاضر تا زمان رسیدگی به پرونده از سوی دادگاه با قرار تامین آزاد هستند، همچنین کلیه محکومان قطعی یا غیرقطعی و حتی اشخاصی که با اعمال نهادهای ارفاقی آزاد هستند، با توجه به آثار مثبت عفو، حسب مورد امکان مراجعه به شعب دادسرا، دادگاه و یا اجرای احکام برای ارائه تقاضای برخورداری از دستورالعمل عفو را دارند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025407